Muzej Domovinskog rata u Splitu

Misija, vizija i zadaća

Muzej Domovinskog rata u Splitu

Muzej Domovinskog rata u Splitu teži biti temeljno mjesto za proučavanje, očuvanje i promicanje istine o Domovinskom ratu.

Misija

Naša misija je prikupiti, istražiti, očuvati i prezentirati materijalna i nematerijalna dobra iz Domovinskog rata. Kroz sustavno sabiranje građe, njeno stručnu obradu, organiziranje izložbi, stručnih vodstava i edukativnih programa, te objavljivanje izdanja tematski povezanih s muzejskim aktivnostima, težimo njegovati uspomenu na Domovinski rat i educirati javnost, s naglaskom na mlade naraštaje. Cilj nam je osigurati sveobuhvatno istraživanje i autentičnu prezentaciju povijesnih činjenica kroz suradnju s drugim muzejskim institucijama, akademskim zajednicama i udrugama veterana. Također, želimo potaknuti kritičko promišljanje i diskusiju među posjetiteljima. Kroz naš rad želimo stvoriti trajnu poveznicu između prošlosti i budućnosti, čuvajući sjećanje na Domovinski rat za buduće generacije. Na taj način doprinosimo izgradnji društva koje cijeni svoju povijest i uči iz nje.

Vizija

Muzej Domovinskog rata u Splitu teži biti ključno mjesto za proučavanje, interpretaciju, očuvanje i promicanje istine o Domovinskom ratu. Naš cilj je postati moderna muzejska institucija koja interdisciplinarnim istraživanjem materijalne i nematerijalne baštine Domovinskog rata doprinosi suvremenoj prezentaciji novije hrvatske povijesti. Svojim djelovanjem želimo pridonijeti ukupnom razvoju regije i države kroz prikaz Domovinskog rata kao temelja naše državnosti i slobode. Težimo tome da postanemo središnje mjesto za edukaciju i promicanje pozitivnih vrijednosti Domovinskog rata, usmjeravajući se prema budućnosti obilježenoj tolerancijom, uvažavanjem i ponosom na nasljeđe proizašlo iz Domovinskog rata.

Zadaće:

Muzej sustavno sabire građu iz Domovinskog rata, radi na njenom čuvanju, stručnoj obradi, konzerviranju te trajnom zaštićivanju i prezentaciji s ciljem očuvanja kulturnog naslijeđa za buduće generacije.

Muzej se želi profilirati kao znanstveni centar u kojem će se istraživati povijest Domovinskog rata, ali i rata općenito kao jednog fenomena koji je, nažalost, konstanta svjetske povijesti.

Muzej objavljuje vlastite publikacije, stručne kataloge, kataloge izložbi, vodiče i stručno-znanstvena izdanja o muzejskoj građi i dokumentaciji iz vremena Domovinskog rata. Izdavačku djelatnost prati vođenje kartoteke, fototeke i druge dokumentacije iz fundusa na području svog djelovanja, sustavno prikupljanje, čuvanje i obrađivanje knjižnog fonda potrebnog za stručni i znanstveni rad Muzeja i zainteresirane javnosti.

Kroz predavanja, radionice, druge obrazovne programe i organiziranje izložbi kako samostalno, tako i u suradnji s drugim muzejima i ustanovama u zemlji i inozemstvu, ostvaruje se njegovanje uspomene na pozitivne vrijednosti Domovinskog rata. Poseban naglasak stavljen je na edukaciju građana Splita, uže i šire okolice, djece, učenika te osoba treće životne dobi. Edukacija se ostvaruje u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama (vrtićima, školama, fakultetima), te drugim ustanovama, udrugama i zainteresiranim pojedincima, a sve u skladu s Etičkim kodeksom za muzeje.

Muzej pruža podršku znanstvenicima u proučavanju povijesti Domovinskog rata i pomaže obiteljima hrvatskih branitelja u njegovanju sjećanja i očuvanju uspomene na Domovinski rat kroz organiziranje događanja i pronalaženje informacija vezanih uz ratno razdoblje.

Muzej promiče ponos i poštovanje prema hrvatskim braniteljima te ističe njihovu ulogu u obrani domovine, posebno na lokalnoj razini.

Muzej služi kao mjesto susreta i povezivanja za veterane, branitelje, obitelji hrvatskih žrtava i širu zajednicu kako bi se podijelila iskustva i osnažila solidarnost.

Muzej aktivno sudjeluje u promicanju vrijednosti mira, tolerancije i razumijevanja među ljudima različitih nacionalnosti i kultura, koristeći Domovinski rat kao primjer iz kojeg se može učiti o važnosti izgradnje trajnog mira.

Kroz ove zadaće Muzej Domovinskog rata igra ključnu ulogu u čuvanju sjećanja na prošlost, educiranju javnosti te promicanju pozitivnih vrijednosti koje su proizašle iz iskustava tog vremena.
Skip to content